Dolina Dunajca i na Spiszu

Podczas kolejnej wycieczki szkoleniowej w ramach XXI Miejsko-Gminnego turnieju wiedzy turystyczno-krajoznawczej o Małopolsce i Ziemi Myślenickiej, młodzież z 13 szkół podstawowych i gimnazjów z terenu miasta i gminy Myślenice 22 sierpnia pojechała pod przewodnictwem Jana Batki na Spisz.
Pierwszym punktem zwiedzenia na wyprawie był unikalny zabytek architektury drewnianej – kościół pw. św Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO wśród 18 najbardziej cennych w Polsce. Dzięki sprzyjającej pogodzie (przy opadach deszczu lub śniegu, wilgoci wycieczki nie są wpuszczane do środka) uczestnicy mogli obejrzeć m.in. bezcenne polichromie z XV w., jedyne w swoim rodzaju cymbałki kościelne. Świątynia została wybudowana bez użycia gwoździ.
Na polskim Spiszu młodzież zwiedziła również zamek i zaporę w Niedzicy, przystań flisacką w Sromowcach Niżnych zapoznając się z historią flisactwa na Dunajcu i bogactwem przyrodniczym Pienin i Dunajca, wieś Trybsz i kościół drewniany św. Elżbiety. Na zakończenie cała wyprawa podziwiała przełom Białki pod Krempachami i słynną jaskinie Obrazową, gdzie odkryto bumerang, którym posługiwali się ludzie pierwotni.
Organizator wycieczki – Oddział PTTK Lubomir w Myślenicach serdecznie dziękuje gminie Myślenice za sfinansowanie kosztów przyjazdu autokaru.