Zimowa Wycieczka w Beskid Żywiecki – Relacja

Zimowa Wycieczka w Beskid Żywiecki organizowana przez TRW GOT i Towarzystwo Górskie wyruszyła w sobotę 11 stycznia z Węgierskiej Górki koło Żywca na dwudniową wędrówkę po oprószonych śniegiem szlakach Beskidu Żywieckiego. O godzinie 8:30 zebrana grupa 7 uczestników wycieczki wyruszyła z dworca kolejowego w Węgierskiej Górce gdzie dojechali wczesniej samochodami. Pierwszym pierwszym odwiedzonym miejscem był schron bojowy „Wędrowiec” oraz schrony bojowe „Wyrwidąb” i „Wąwóz”.

Następnie turyści pieli się na szczyt Abrahamowa (857 m n.p.m.) po którego zdobyciu przeszli pod stację turystyczną „Słowianka”, by następnie wspiąć się trawersując Romankę (1366 m n.p.m.) na przełęcz Pawlusią. W połowie trawersu na uczestników czekał sławny łańcuch pod Romanką który jest jednym z dwóch tego typu ułatwień w Beskidach. Po wyjściu na przełęcz Pawlusią wędrowcy podziwiali począwszy na wschód od Romanki panoramę Żurawicy, Jałowca, Babiej Góry, Pilska, Tatr Wysokich i Zachodnich, Choczańskich Wierchów z Wielkim Choczem za którego bieliły się Niżne Tatry. Dalej za Rysianką widać było na zachód cały Beskid Śląski, zza którego wybijały się Smrk i Łysa Hora w Beskidzie Śląsko Morawskim. Za Beskidem Śląskim na północny-zachód rozciągała się panorama na kotlinę Żywiecką i bramę Wilkowicką za którą widać było osiedla i kominy Bielska-Białej. Na wschód od Bramy Wilkowickiej widać było Beskid Mały z Magurką Wilkowicką i Czuplem na czele oraz kaskadę Soły za która wyłaniał się Żar. Z przełęczy Pawlusiej uczestnicy wycieczki przeszli pod schronisko PTTK na Hali Rysianka oraz do schroniska PTTK na Hali Lipowskiej w którym zarezerwowany był nocleg. Wieczorem w schronisku na Hali Lipowskiej trwała integracja przy akompaniamencie gitary.

Po wspólnym śniadaniu i wedrowcy wyruszyli z schroniska żółtym szlakiem w kierunku Radykalnego Wierchu (1144 m n.p.m.). Trasa tego dnia wiodła pięknymi Halami Lipowską, Bieguńską, Gawłową, Bacmańską, Redykalną, z których widoczność była jednak ograniczona przez padający śnieg. Z Redykalnego Wierchu grupa zeszła czarnym szlakiem w kierunku Schroniska PTTK na Hali Boraczej zwiedzając również wnętrze jaskinii szczelinowej w Boraczym Wierchu. Po dotarciu do schroniska na Hali Boraczej i krótkim postoju w schronisku grupa ruszyła dalej aby niebieskim szlakiem wiodącym przez Prusów (1010 m n.p.m.) zejść do Żabnicy.

Nad Zimową Wycieczką w Beskid Żywiecki patronat medialny objęli Gazeta Myślenicka, Portal miasto-info.pl, Myślenice iTV Telewizja Powiatowa za co serdecznie dziękujemy!

Z turystycznym pozdrowieniem
Przodownik Turystki Górskiej
Mateusz Murzyn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *