Uroki Beskidu Śląskiego i Wisły

W ramach Powiatowego i Miejsko-Gminnego Konkursu Wiedzy Krajoznawczej oraz Ogólnopolskiego „Poznajemy Ojcowiznę” Oddział PTTK Lubomir w Myślenicach zorganizował wycieczkę szkoleniową pod przewodnictwem Jana Batko w Beskid Śląski i do jego stolicy – popularnej Wisły.

W eskapadzie wzięła udział młodzież z 11 szkół gimnazjalnych i podstawowych wraz z opiekunami. Na początek uczestnicy zwiedzili słynny fort „Wędrowiec” w Węgierskiej Górce upamiętniony bohaterską obroną we wrześniu 1939 roku zwany obecnie „Południowym Westerplatte”. Panoramy pomimo niezbyt sprzyjającej aury można było podziwiać ze szczytu Ochodzitej (895 n.p.m.).

Zwiedzanie Wisły poprzedziło m.in. obejrzenie okazał figury wielkiego mistrza Adama Małysza, wykonane przez cukierników z białej czekolady – całość waży 330 kg. Uczestnicy wyprawy podziwiali także z zapory Wisła-Czarne pałac prezydencki i źródła Wisły oraz wspaniały obiekt narciarski – skocznię im. Adama Małysza w Wiśle Malince.

Największych wrażeń dostarczyła wizyta w Istebnej w słynnej Kurnej Chacie Jana Kawuloka, w której mogli m.in. usłyszeć z humorem opowiadane góralską gwarą Beskidu Śląskiego zwyczaje i tradycje panujące na tych ziemiach i posłuchać tonów ludowych instrumentów np. okaryny, fujary i trombity.

Przez urokliwą Przełęcz Salmopolską, Szczyrk i Żywiec wszyscy radośnie wrócili do Myślenic. Za sfinansowanie wycieczki Zarząd Oddziału PTTK Lubomir dziękuje Gminie Myślenice i Starostwu Powiatowemu.

Stanisław Cichoń – Prezes ZO PTTK „Lubomir”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *